Opis projektu
Propozycja dotyczy wybudowania miejsca do gry w bule/kule (petanque). Jest to tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi, odpowiednia dla osób w każdym wieku. Nie wymaga wielkich umiejętności, a jedynie zręczności i chęci współzawodniczenia w miłej atmosferze. Gra pochodzi z Francji, jednak popularna jest w wielu krajach na całym świecie. Rozgrywki odbywają się na pozbawionym trawy placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym żwirze. Najlepszym miejscem dla lokalizacji torów do gry w bule jest miejsce częściowo nasłonecznione i częściowo zacienione, na płaskim terenie, które umożliwi swobodny spływ wody w razie opadów.
Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami; fr. boule – kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka).
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do gry w bule, co zaowocuje zwiększeniem lubartowskiej oferty sportu, rekreacji, zdrowego trybu życia i integracji międzypokoleniowej, oraz aktywizacji osób niepełnosprawnych. Zwiększy to atrakcyjność Parku Miejskiego w Lubartowie jako miejsca rekreacji i odpoczynku. Powstanie takiego miejsca niewątpliwie byłoby zachętą i sposobem na integrację mieszkańców, niezależnie od płci, wieku, czy stanu zdrowia. Byłoby również atrakcją turystyczną Lubartowa.
Gra w petanque jest doskonałym sposobem na odreagowanie codziennego stresu podczas spotkań na świeżym powietrzu. Chcemy zachęcić mieszkańców do wyjścia z domu i do aktywności na świeżym powietrzu. Szczególnie, że ta forma relaksu może być uprawiana przez wszystkich i nie wymaga prawie żadnych treningów, a jedynie poznania kilku prostych zasad.
Naszym celem jako wnioskodawców jest m.in.: doprowadzenie do wybudowania bulodromu, który byłby największym obiektem tego typu w województwie lubelskim. Na wybudowanym bulodromie, moglibyśmy organizować treningi, lokalne i ogólnopolskie turnieje (po wyznaczeniu odpowiednich torów o wymiarach 15m*4m lub 12m*3m) np. o Puchar Burmistrza Lubartowa, o Puchar Przewodniczącego Rady itp.), eliminacje Mistrzostw Polski w Petanque, czy też Klubowe Mistrzostwa Polski. Po wybudowaniu bulodromu promowalibyśmy i reklamowalibyśmy Miasto Lubartów jako „Petankową Stolicę Województwa Lubelskiego”. Należy podkreślić, że w Lubartowie od stycznia 2023 roku funkcjonuje bardzo aktywnie działający, pierwszy i jedyny w województwie lubelskim klub sportowy – Klub Petanque Wieprz Lubartów (KPWL), który zaczyna odnosić sukcesy i jest zauważalny i rozpoznawalny w petankowym środowisku w Polsce. Dzięki realizowanym przedsięwzięciom i działaniom członków KPWL, gra petanque jest coraz bardziej popularna nie tylko w mieście Lubartowie.
Opis prac związanych z budową bulodromu jest zgodny z zestawieniem kosztorysowym. Realizacja inwestycji nie spowoduje wycięcia sąsiadujących drzew. Drzewa będą naturalnym elementem bulodromu.
Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach. Bieżąca konserwacja bulodromu związana jest z okresowym dosypywaniem tłucznia (tak jak w alejkach parkowych) i wyrywanie wrastających chwastów.