Lokalizacja
ul. Legionów 3, działki nr 810/2, 815/1, 815/3
Opis projektu
Projekt dotyczy remontu Miasteczka Ruchu Drogowego o powierzchni 908,5 m2 zlokalizowanego na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Lubartowie. Jest to jedyny tego typu obiekt w mieście. Służy uczniom lubartowskich szkół jako miejsce, w którym odbywa się coroczny Powiatowy Konkurs ,,Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego". Uczniowie szkół podstawowych miasta Lubartów co roku zdają na nim egzaminy na kartę rowerową. Odbywają się na nim lekcje praktyczne przedmiotu technika, podczas których uczniowie uczą się w bezpiecznych warunkach poruszania się rowerami zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Stan nawierzchni co roku się pogarsza i wymaga remontu, aby można było z niego korzystać bezpiecznie i w pełni efektywnie.
Projekt zakłada działania w zakresie: usunięcia nawierzchni asfaltowej, przygotowanie nawierzchni i wyłożenie jej kostką brukową, namalowania pasów ruchu, odmalowania istniejących znaków drogowych, renowacji sygnalizacji świetlnej, zakupu i montażu stojaków na rowery w bezpośrednim sąsiedztwie placu.
Uzasadnienie projektu
Realizacja projektu Renowacja Miasteczka Ruchu Drogowego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego przyniesie korzyści mieszkańcom Lubartowa. Dzieci i młodzież będą mogły uczyć się w praktyce bezpiecznego poruszania się rowerami, co wpłynie na ich umiejętności, podniesie bezpieczeństwo ruchu drogowego w mieście i wpłynie na zmniejszenie liczby niebezpiecznych zdarzeń z użytkownikami rowerów w ruchu drogowym. Miasteczko ruchu drogowego będzie miejscem, w którym bezpiecznie będą mogli ćwiczyć jazdę rowerami uczniowie wszystkich szkół miejskich podczas lekcji techniki. Obiekt będzie też dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta w godz. 6.00 - 22.00. Będzie miejscem odbywania się corocznego Powiatowego Konkursu ,,Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego", w którym udział biorą wszystkie lubartowskie szkoły podstawowe. Lekcje prowadzone na miasteczku zwiększą jakość nauczania szkół miasta Lubartów, dając uczniom możliwość uczenia się poprzez działanie i praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Ogólnodostępność i możliwość korzystania z miasteczka dla wszystkich mieszkańców miasta przyczyni się do promocji zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu najmłodszych mieszkańców miasta.